Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 

132 Old Illawarra Rd
Barden Ridge, NSW, 2234
Australia

0418 405 066

The Point Physie Club is the Sutherland Shires's friendliest and faster growing club. We hold dance classes for girls of all ages. Please contact us to trial a class or contact us for more details. 

Results

THE POINT RESULTS IN 2018

CLUB HIGHLIGHTS

1st Place and overall ladies winner
Kirsty Schofield 

2nd Place 2nd Year Seniors
Amy Stewart & Bronte Kolbe

2nd Place Novice Ladies
Rebecca Jadwat

2nd Place Ladies Over 60’s
Joanne Walsh

3rd Place Ladies Over 40’s
Kim Gerard

4th Place Open Seniors Over 28
Julie Hannon Rudd

4th Place Ladies Over 60’s
Jann Smith

TEAM 1ST PLACES

9-10 Junior Team & overall winners
Open Senior Team & overall winners
Intermediate Ladies
Under 33 Years & overall winners
Over 40 Years

   

JUNIOR ZONE

6 Years
Semi-finalist  – Ellie Preen
Semi-finalist  – Mayah Hall
Semi-finalist – Charlotte Toms
Semi-finalist – Hayley Jalonen
Semi-finalist – Ruby Ringrose

7 Years
5th Place - Abbey Smith
Semi-finalist – Alana Shore
Semi-finalist – Addison Laycock
Semi-finalist – Hannah Cooper
Competitor – Angelina Lo Castro
Competitor – Annelise Swavley

 8 Years
Semi-finalist – Taylor Malin
Competitor – Daleen Van Wyngaardt
Competitor – Elaina Cambridge

9 Years
Finalist – Ashlee Fuller
Finalist – Jasmine Barker
Finalist – Marli Di Cesare
Semi-finalist – Hayley Heffernan
Semi-finalist – Mia Louis
Semi-finalist – Alet Van Wyngaardt
Semi-finalist – Isabel Burgess-Thompson
Semi-finalist – Lauren Coker

 10 Years
2nd Place – Ella Peters
4th  Place – Blaze Carney
Finalist – Summer Levy
Finalist – Kassidy Bagshaw
Semi-finalist – Ellie Psaras
Semi-finalist – Phoebe Swavley

11 Years
Finalist – Bridey Wax
Semi-finalist – Mia Hefferna
Semi-finalist – Jamilla Roberts
Semi-finalist – Chelsea Barker
Semi-finalist – Rhiannon Turner 

12 Years
Finalist – Leila Cornish
Semi-finalist – Grace Butler

13 Years
Finalist – Jasmine Bagshaw

14 Years
Finalist – Ella Fuller

 JUNIOR REPECHAGE

9 Years
2nd Place - Ashlee Fuller
Finalist - Jasmine Barker
Competitor - Marli Di Cesare

 10 Years
Finalist - Summer Levy
Semi-finalist - Kassidy Bagshaw 

11 Years
Finalist - Bridey Wax 

12 Years
Finalist - Leila Cornish 

13 Years
Semi-finalist - Jasmine Bagshaw 

14 Years
Finalist - Ella Fuller

JUNIOR NATIONAL FINALS

7 Years
Competitor - Abbey Smith

9 Years
Competitor - Ashlee Fuller

10 Years
Competitor - Ella Peters
Competitor - Blaze Carney

 SENIOR CHAMPION GIRL

15 Years
Opera House finalist - Natalie Grzetic
Semi-finalist – Riley Kolbe

1st Year Senior
Opera House finalist - Tilly Stewart
Competitor - Kristina Grzetic

 2nd Year Senior
Opera House finalist - Amy Stewart
Opera House finalist - Abbey Logan
Opera House finalist - Bronte Kolbe
Semi-finalist – Jacqlyn Cain
Competitor - Alison Cush 

Novice Senior
Opera House finalist - Tori James
Semi-finalist – Rachelle Cain
Competitor - Hayley Brough 

Open Senior 19-20 Years
Competitor - Melanie McDonough

Open Senior 25–27 Years
Semi-finalist – Shannen McGrath
Semi-finalist – Amy Jeffreys

Open Senior 28 Years and Over
Opera House finalist  – Julie Hannon Rudd
Semi-finalist – Louise Borelli
Semi-finalist – Lisa Spooner

SENIOR NATIONAL FINALS

15 Years
Finalist -
Natalie Grzetic

1st Year Senior
Finalist -
Tilly Stewart

2nd Year Senior
2nd Place -
Amy Stewart
Finalist - Abbey Logan
2nd Place - Bronte Kolbe 

Novice Senior
Finalist -
Tori James

Open Senior 28 Years and Over
4th Place -
Julie Hannon Rudd

Elite Ladies
Finalist -
Catherine Carney

JUNIOR TEAMS– A GRADE

2nd Place – 5-6 Years
5th Place – 7-8 Years
1st Place and Overall winner - 9-10 Years (Black)
Beautiful team – 9-10 Years (Yellow)
4th Place – 11-12 Years

SENIOR TEAMS

2nd Place - 13-1st Years
2nd Place – 2nd Years
2nd Place - Open Senior (Section 1)
1st Place and Overall winner - Open Senior (Section 2) 

LADIES ZONE

Novice Ladies
1st - Rebecca Jadwat
4th Place - Kylie Croucher 
Semi-finalist  - Michelle Franks
Competitor - Jo-Anne Cato
Competitor - Kylie Fisk
Competitor - Natalie Biber

Intermediate Ladies
Finalist  - Alison Morrison
Finalist  - Samantha Otter
Semi-finalist  - Teneale Kinnas

Under 33 Year Ladies
3rd Place - Hayley D’Onofrio
Finalist - Tracey Riddell

Over 33 Year Ladies
2nd Place - Kirsty Schofield
Finalist - Kara Hall
Finalist - Sarah Cliffe
Semi-finalist  - Amanda Barker
Semi-finalist - Peita Murtagh

LADIES NATIONAL RESULTS

Over 40 Year Ladies
3rd Place - Kim Gerard
Competitor - Danielle Cush
Competitor - Leanne Crawford
Competitor - Megan Levy 

50 Years and Over Ladies
National finalist - Sue Hampton
National semi-finalist - Sue Dixon
National semi-finalist - Fiona Southee

60 Years and Over Ladies
2nd Place - Joanne Walsh
4th Place - Jann Smith
Competitor - Margie Reid
Competitor – Lyn Morehouse
Competitor - Louise Broach

Novice Ladies
2nd Place - Rebecca Jadwat
Finalist - Kylie Croucher 

Under 33 Year Ladies
Finalist - Hayley D’Onofrio

Over 33 Year Ladies
1st Place - Kirsty Schofield 

Elite Ladies
Opera House National finalist - Catherine Carney

LADIES TEAM - CHAMPIONSHIP GRADE
Beautiful team – Novice Ladies
1st Place - Intermediate Ladies
1st Place and overall winners - Under 33’s (black)
Beautiful team – Under 33’s (mint)
3rd Place – Over 33’s
1st Place – Over 40’s
3rd Place – Over 50’s (Blue)
Beautiful team – Over 50’s (Red)
5th Place – Over 60’s

2018 COMPETITION RESULTS

Click here

2017 COMPETITION RESULTS

Click here

2016 COMPETITION RESULTS

Click here